Tamer Aktaş

Tamer Aktaş

BİYOGRAFİ

Aktaşlar Lezzet Grubu – Tamer Aktaş

1979 Ordu doğumlu Tamer Aktaş, ilk, orta ve lise öğrenimimi Ordu’da tamamladı. Profesyonel iş hayatına 2001 yılında başladı. 1981 yılında Ordu’da 10 çalışanlı, sekiz masalı bir pide salonu olarak faaliyetlerine başlayan Aktaşlar Lezzet Grubu’nun ikinci kuşak işletmecisi olarak yönetimini 2001 yılında devraldı. İşletmenin kurumsal yapısını oluşturarak, gelişimi için kısa vadeli hedeflerle ilerleyen Tamer Aktaş, önce Ordu’daki şube sayısını üçe yükseltip, bölgenin en önemli markalarından birisi olarak adından söz ettirmeye başladı. Geleneksel Ordu pidesini ve yöresel lezzetlerini yerelden ulusala taşımak adına Nelipide Gurme markasını oluşturarak, ilk şubesini İstanbul Bağdat Caddesi’nde ikinci şubesini ise Beylikdüzü’nde hayata geçirdi.

İstanbul’un en iyi pidesini misafirleriyle buluşturan bu yeni nesil pidecilik anlayışının yansıması olarak, Türes Derneği tarafından düzenlenen halk oylamasında 57,1000 halkoyu ile Nelipide Gurme, ‘Türkiye’nin En İyi Pidecisi’ ödülüne değer bulundu. Pide gibi milli ürünün doğru prosesle üretildiğinde çok daha iyi bir kimliğe ve statüye sahip olacağını düşünerek markalaşma çalışmalarına başlayan Tamer Aktaş, Anadolu’nun geleneksel lezzeti ‘pide’yi tüm dünyaya tattırma yolunda sağlam adımlarla ilerlemeye karar verdi. 2012 yılında Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na pideyi dondurulmuş olarak üretmek adına bir proje hazırlayan Tamer Aktaş, Doka tarafından desteklenerek üretim için çalışmalarına başladı. Yaklaşık 2 yıl süren Ar-Ge çalışmalarından sonra dünyada ilk kez en lezzetli şekilde donuk prosesle pide üretmeye başladı. 2015 yılında ORDU Organize Sanayi Bölgesi’nde 4000m2 kapalı alanda, günlük 200 bin adet pide üretebilen bir tesisi faaliyete geçiren Tamer Aktaş, bugün Nelipide ve Pidemiss Dondurulmuş Lezzetler markalarıyla Migros, Macrocenter, Carrefoursa, Carrefour Gurme, Kipa, Real, File, Bim ve birçok yerel market zincirlerinde yerini aldı. Ayrıca Süper Fresh ile de dondurulmuş ürünler özelinde işbirliği yaparak üretimlerine başladı.

2017 yılının son aylarında ihracata başlayan Aktaşlar, ilk ihracatını Almanya’nın Bremen şehrindeki İstanbul Food şirketine ve Amerika’nın Newyork’ta konumlanan Turkano Food firmasına yaptı. Ortadoğu, Amerika, Avrupa, İngiltere, Gürcistan gibi dünyanın dört bir yanında 13 ülkeye ihracatta bulunan Aktaşlar, global bir marka olma yolunda hızla ilerliyor.

Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bünyesindeki kantinlerde ürünlerini satışa sunan Aktaşlar Lezzet Grubu, TSK birliklerinde askerlerin karavanlarında tüketmeleri için ‘TSEK Şartnamesi’ hazırlayarak pideyi ihale edilebilir duruma getirdi. Ayrıca pidelerine NATO Kodu alarak dünyadaki tüm NATO birliklerinden sipariş alabilir hale getiren Aktaşlar Lezzet Grubu, ilk numunesini Belçika Brüksel’deki NATO birliğine göndererek önemli bir başarıya imza attı.

All sessions by Tamer Aktaş

Tamer Aktaş

26 Eki 2019
13.50-14.10